X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Ćwiczenia a depresja – obiecujące wyniki raportu

29 wrz 2020
Źródło: https://www.healthclubmanagement.co.uk/

Treningi personalne czy zajęcia grupowe to nie tylko droga do dłuższego życia i pięknej sylwetki. Oprócz szeregu korzyści zdrowotnych, jakie dla całego przekroju klientów dają treningi z elementami fizjoterapii czy przygotowania motorycznego, aktywność fizyczna to również świetne lekarstwo dla zdrowia psychicznego. Kilka dni temu opublikowano obiecujące wyniki raportu na temat korzyści z ćwiczeń dla osób cierpiących na depresję.

Wielu trenerów personalnych wybiera tę właśnie ścieżkę zawodową ze względu na chęć pomocy podopiecznym w utrzymaniu dobrej formy i poprawienia ogólnego stanu zdrowia. Fizycznego, ale także psychicznego. Ostatnio pisaliśmy o korzyściach z ćwiczeń, jakie mogą odnieść osoby starsze oraz najmłodsi. Niedawno opublikowano interesujące wyniki badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Rutgersa. Okazuje się bowiem, że można przewidzieć, którzy młodzi dorośli z ciężką depresją odniosą największe korzyści z ćwiczeń.

*

Ćwiczenia aerobowe a depresja

*

Zespół kierowany przez specjalistów przebadał dwie grupy młodych dorosłych cierpiących na poważną depresję. Analiza skupiała się na ćwiczeniach aerobowych i ich wpływie na objawy depresji. Przez osiem tygodni pierwsza grupa badanych trzy razy w tygodniu wykonywała ćwiczenia aerobowe o umiarkowanej intensywności. W tym samym czasie druga grupa wykonywała ćwiczenia rozciągające o niskiej intensywności. W grupie ćwiczeń aerobowych objawy depresji zmniejszyły się o 55%. Dla porównania – w grupie rozciągania o małej intensywności odnotowano spadek o 31%.

Kontrola poznawcza oznacza procesy, które umożliwiają dostosowanie zachowania do panującej rzeczywistości. Przetwarzanie bodźców związanych z nagradzaniem (lub aktywność mózgu związana z nagradzaniem) odzwierciedla reakcję na tego typu bodźce lub wyniki danego działania. Obejmuje również zdolność przetwarzania, a następnie modulowania reakcji na pozytywne i negatywne zdarzenia, takie jak osiągnięcie lub strata. Co najważniejsze, osoby z bardziej rozwiniętymi reakcjami na bodźce nagradzające na początku badania były bardziej skłonne do pomyślnej odpowiedzi na terapię wysiłkową. Działo się tak pomimo tego, że ćwiczenia aerobowe nie wpływały bezpośrednio na procesy nagradzania ani kontrolę poznawczą.

Deficyty w odpowiednim przetwarzaniu bodźców związanych z nagradzaniem są powiązane z wieloma stanami psychiatrycznymi. Wśród nich wymienia się zaawansowaną depresję. Mogą one odzwierciedlać także anhedonię – utratę zainteresowania lub niemożność odczuwania przyjemności (w przypadkach depresji).

*

Nadzieja na przyszłość?

*

„Nasze badanie musi zostać powtórzone, ale podejście medycyny, polegające na przewidywaniu, kto może skorzystać na ćwiczeniach jako leku przeciwdepresyjnym, jest prowokacyjne” – powiedział jeden z autorów raportu Brandon L. Alderman, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Rutgersa.

„Musimy również wiedzieć, czy ćwiczenia fizyczne mają podobny efekt przeciwdepresyjny u młodszych nastolatków i dorosłych z bardziej odpornymi na leczenie postaciami depresji. Mowa o osobach, które nie zareagowały dobrze na tradycyjne metody leczenia, w tym leki przeciwdepresyjne i terapię poznawczo-behawioralną”.

Bez wątpienia analizy tego typu otwierają całkiem nową drogą przed pracownikami branży fitness. Ukierunkowanie na treningi personalne czy zajęcia grupowe jako elementy wspomagania zdrowia psychicznego to z pewnością ciekawy kierunek zawodowy. W dobie zwrotu branży fitness ku treningom medycznym warto śledzić tego typu doniesienia. W końcu utrzymywanie społeczeństwa w najlepszym możliwym zdrowiu to główny cel zjednoczonej po trudnym czasie branży.

*

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Psychological Medicine, całościowe wyniki możesz przeczytać tutaj.

Polecamy także:

Cele i korzyści treningowe dla starszego i młodszego klienta

Cele i korzyści treningowe dla osób starszych i dzieci

x
Zapisz się do newslettera