X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Dialog motywujący – odpowiedź na zmotywowanie klienta?

06 maja 2022

Często klient na początku kipi motywacją, deklaracjami o zaangażowaniu i wytrwałości w dążeniu do celu. Niestety u większości osób ten entuzjazm bardzo szybko opada i zastępują go wymówki, nieobecności, zapominanie i liczne ustępstwa. Zbliżający się sezon urlopowy to czas na all inclusive, wieczorne grille, uroczystości ze słodkimi drinkami i odpuszczenie dbania o swoją kondycję. Dialog motywujący – to odpowiedź na zmotywowanie klienta?

Jak zatem utrzymać motywację klienta do utrzymania zdrowia?

Dialog motywujący (DM) to metoda, która jest skutecznie wykorzystywana we wspieraniu klientów poprzez przezwyciężanie niechęci i wprowadzanie zmian w zachowaniu, takich jak utrata wagi czy zmiana nawyków żywieniowych.

dialog motywujący

Celem dialogu motywującego nie jest rozwiązanie problemu klienta, ale takie oddziaływanie na rozmówcę, aby już od początku współpracy, wzmocnić jego efektywne zaangażowanie i przekonanie, że zmiana jest możliwa. Metoda ma umocnić osobistą motywację i zobowiązanie do osiągnięcia konkretnego celu. DM to skoncentrowany na kliencie i zorientowany na cel styl rozmowy, zwracający szczególną uwagę na język zmiany. Opiera się na traktowaniu ludzi z empatią, szacunkiem i ciekawością. Kluczowym założeniem jest to, że motywacja do zmiany musi pochodzić od klienta.

Czytaj również: NAJLEPSZY TRENER WSZECH CZASÓW - JOSÉ MOURINHO

Proces rozpoczyna się od współpracy i przyjaznej relacji między specjalistą a zgłaszającym się klientem. Polega na takim poprowadzeniu rozmowy, aby klient sam przekonał się do zmiany, opierając się na wyznawanych wartościach. Wymaga to empatii wobec klienta i wspierania jego poczucia własnej skuteczności. Klient powinien czuć się odpowiedzialny za własne postępy i sam określać swoje cele, np. jeśli otyły pacjent postawi sobie za cel aktywności fizyczną w formie codziennego spaceru wokół ogródka, specjalista powinien okazać wsparcie dla tego celu, nawet jeśli może on wydawać się niewielki.

Co z osobami o niskiej samoocenie, które starują zrezygnowane?

Wiele osób, które pragną dokonać zmian w swoim życiu, doświadcza obniżonej samooceny, co stanowi przeszkodę w podjęciu niezbędnych kroków. Dialog motywujący pozwala tym osobom zbudować pewność siebie, ponieważ biorą na siebie odpowiedzialność za wprowadzenie zmian. Gdy osoby te widzą pożądane rezultaty zmiany zachowania, takie jak np. utrata wagi w wyniku zmiany nawyków żywieniowych na zdrowsze, zyskują wyższe poczucie pewności siebie, a rezultaty są trwalsze.

Czytaj również: KONOPIE. O CO CHODZI?

Z jakimi klientami warto pracować w duchu DM?

Dialog motywujący jest według badań skuteczną metodą wydobywania i wzmacniania wewnętrznej motywacji do zmiany. Jakiej? Nawyków żywieniowych, rzucania palenia, redukcji spożycia alkoholu, utraty masy ciała i otyłości, zwiększenia aktywności fizycznej oraz trzymania się w postanowieniu zmiany zachowania. Znajduje zastosowanie również w obszarach odnoszących się do złożonych, długotrwałych i trudnych do zmiany problemów.

Autorka: Ewa Choina

Sprawdź nas także na Facebooku
Zawód Trener

x
Zapisz się do newslettera