X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Impuls do ćwiczeń – EMS w treningu personalnym

17 wrz 2020
Źródło: materiały prasowe

Trening oparty o elektrostymulację mięśniową przez wielu uważany jest za najbardziej efektywną metodę treningową. W związku z tym ta forma aktywności zyskuje coraz większą popularność w branży fitness. Na czym polega trening EMS i dlaczego coraz więcej trenerów personalnych chce pracować z wykorzystaniem tej technologii?

Chcesz rozwijać się w zawodzie trenera personalnego albo szukasz pomysłu na własny biznes w branży fitness? Specjalizacja w prowadzeniu treningów EMS może być dla Ciebie ciekawą propozycją. Co sprawia, że elektrostymulacja mięśni daje tak niesamowite efekty treningowe?

*

Czym jest trening EMS?

*

Trening EMS to 20- lub 30-minutowa sesja ćwiczeń z klientem, podczas której korzystasz z nowoczesnej metody elektrostymulacji mięśniowej (Electrical Muscle Stimulation). Chodzi tu o nic innego jak pobudzanie mięśni za pomocą impulsów elektrycznych. Do osiągnięcia tak wysokiej efektywności używane są impulsy prądu zmiennego i stałego o różnej częstotliwości. Na ciele klienta, ubranego w specjalny kombinezon, umieszczane są elektrody, które w trakcie ćwiczeń przekazują impulsy. Właśnie dlatego możliwa jest praca nad kilkoma różnymi grupami mięśniowymi jednocześnie. Jednakże, trener musi uważanie kontrolować każdą grupę mięśni i na bieżąco zmieniać intensywność ćwiczeń w zależności od możliwości swojego podopiecznego.

Bez wątpienia pakiet treningowy EMS powinien zawierać także profesjonalną opiekę trenera, opartą o regularne konsultacje, odpowiednio dobrany plan treningowy i indywidualnie zaplanowaną dietę. Szczególnie przed treningiem podopieczny powinien spożywać produkty bogate w białka, ponieważ dostarczenie niezbędnych składników odżywczych ułatwi przebieg syntezy białek mięśniowych. Co istotne, takiego treningu nie musisz przeprowadzać w studiu. Z powodzeniem możesz wykonać go z podopiecznym w jego domu – wystarczy kombinezon z elektrodami i tablet do obsługi urządzenia.

*

Zalety i wady treningu EMS

*

Decyzja o rozpoczęciu treningów z wykorzystaniem technologii EMS wynika przede wszystkim z niezwykle wysokiej efektywności tej metody. Takie treningi są krótsze, ponieważ sprzęt EMS jest w stanie generować blisko 100 skurczów więcej niż zwykły trening personalny w tej samej jednostce czasu. Dzięki temu klient oszczędza czas spędzany na siłowni. Co za tym idzie, spala też więcej kalorii, szybciej zrzuca wagę, poprawia metabolizm. Zaledwie 2 spotkania w tygodniu wystarczą, aby po około miesiącu zaobserwować wyraźne zmiany sylwetki i samopoczucia.

Atutem tego typu ćwiczeń jest również ich bezpieczeństwo – klient wykonuje trening bez obciążania stawów. Z tego powodu EMS jest dobrym wyborem dla osób po kontuzjach lub cierpiących na bóle pleców. Podczas 30 minut spędzanych na sali angażujemy aż 90% mięśni (w tym mięśni głębokich). EMS pozytywnie wpływa także na postawę i pomaga w zwalczaniu cellulitu. Ale to jeszcze nie koniec zalet – impulsy elektryczne to częste narzędzie używane w fizjoterapii, ze względu na działanie przyspieszające regenerację tkanek mięśniowych. To także świetna alternatywa dla osób, które z powodu schorzeń nie mogą podejmować standardowo rozumianego wysiłku fizycznego.

Metoda może być świetnym uzupełnieniem dla zwykłych treningów. Jednakże, nie powinna być stosowana jako zamiennik dla zwyczajnej aktywności fizycznej opartej na samodzielnej pracy mięśniowej. Taka aktywność poprawia bowiem koordynację narządów i układów w organizmie. Zwiększa też jego wydolność. W opozycji do tego, wybiórcza stymulacja grup mięśniowych może powodować osłabienie koordynacji nerwowo-mięśniowej. W efekcie u podopiecznych może pojawić się niekorzystne zjawisko zróżnicowania napięcia i siły różnych grup mięśni.

*

Czy elektrostymulacja mięśniowa jest dla każdego?

*

Kiedyś tą metodą wspomagali się w treningach wyłącznie profesjonalni sportowcy. Później technologia EMS zyskała popularność wśród gwiazd show biznesu. Zlazła też zastosowanie w ośrodkach sportowych i wojskowych. Treningi  oparte na elektrostymulacji są uzupełnieniem przygotowań piłkarzy, triathlonistów czy bokserów. Obecnie są dostępne niemal dla każdego, kto chce poprawić swoją kondycję czy sylwetkę albo wymaga rehabilitacji. Niemal dla każdego, ponieważ istnieje kilka czynników wykluczających z tego typu aktywności.

Pierwszym czynnikiem może być cena. Karnet na sesję EMS nie ma nic wspólnego z cennikiem treningów personalnych czy kosztem karnetu na siłownię. Średnia cena za miesiąc treningów wynosi ok. 800 zł, koszt jednego waha się natomiast od ok. 100 do 125 zł. Oddzielną sprawą są medyczne przeciwwskazania do stosowania impulsów elektrycznych. Z tej nowatorskiej metody zdecydowanie nie powinny korzystać osoby, u których wykryto wady serca oraz problemy z krążeniem. Wyłączeni są również klienci z rozrusznikiem serca, chorobami układu oddechowego i ciężkimi chorobami neurologicznymi.

Technologia EMS podbija sale fitness. Mimo kilku przeciwwskazań, jako uzupełnienie standardowego planu ćwiczeń jest to trening bezpieczny, krótki i niemal cudotwórczy. Aby wyjść na przeciw rosnącemu popytowi na tego typu usługi warto zgłębić temat treningów EMS i być może samemu rozpocząć przygodę z wykorzystywaniem tej technologii podczas prowadzenia podopiecznych. Jak wygląda praca trenera EMS na co dzień? Ile nauki i poświęcenia wymaga zdobycie odpowiednich certyfikatów? Już wkrótce na portalu wywiad z certyfikowanym Trenerem EMS.

Autor: Marta Soroka

Polecamy także:

Trener medyczny, czyli jak połączyć trening personalny i fizjoterapię

 

x
Zapisz się do newslettera