X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Każdy ma w sobie wojownika, czyli sztuki walki na sali treningowej

06 wrz 2020
Źródło: materiały prasowe

Kiedyś kojarzone jedynie z zawodowcami, obecnie sztuki walki z roku na rok przyciągają coraz więcej uczestników chętnych do odkrycia w sobie wojownika. Kolejne kluby fitness dodają do swojej oferty zajęcia nimi inspirowane. Co takiego jest w tej dyscyplinie, że posiada tak liczne grono fanów, niezależnie od wieku czy płci?

  • Sztuki walki to niezwykle popularna forma aktywności fizycznej nie tylko w Polsce, ale i na świecie
  • Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów sztuk walki, m.in. Karate, Capoeira, Muay thai, Kung-fu, Tai-chi czy Aikido
  • Sztuki walki są dalekie od agresji – uczą panowania nad własnymi emocjami, spokoju umysłu i opanowania w działaniu
  • Najpopularniejsze zajęcia w klubach fitness, które są inspirowane sztukami walki to Aerobox oraz prechoreograficzny Les Mills BODYCOMBAT®

Zapewne większość z nas poznała sztuki walki oglądając filmy z udziałem takich osób jak Chuck Norris, Bruce Lee czy Tony Jaa. Dzięki ich zdolnościom, liczba osób szanujących i podziwiających ten rodzaj aktywności fizycznej znacznie wzrosła. Poza samym elementem walki, najważniejsza jest perfekcja wykonania układu oraz wykończenie każdego z kopnięć czy uderzeń. Dodatkowo, trening pomaga w rozwoju osobowościowo-duchowym. Wszystko to ma na celu naukę lepszego kontrolowania agresji, poprawienie wydolności organizmu oraz zredukowanie poziomu stresu. Poznałeś już mnóstwo profitów wynikających z trenowania sztuk walki. Czas na wykonanie pierwszego kroku.

Od czego zacząć?

Na początku, zanim postanowimy kupić karnet i udać się na zajęcia, warto rozeznać się w najbardziej popularnych sztukach walki. Następnie po prostu wybrać dla siebie odpowiedni trening w dogodnej lokalizacji. Warto przetestować więcej niż jeden rodzaj zajęć, aby przekonać się co najbardziej spełnia nasze oczekiwania, w czym czujemy się najlepiej. Bardzo często szkoły czy akademie wychodzą z taką możliwością, bez potrzeby zobowiązywania się do zakupu karnetu. Warto również zaopatrzyć się wcześniej w sprzęt, który będzie potrzebny do tego, aby komfortowo i bezpiecznie uczestniczyć w treningu. Takie informacje z pewnością otrzymamy przed rozpoczęciem kursu.

Rodzaje sztuk walki

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów sztuk walki, a ich popularność zależna jest od kraju, miasta czy grupy wiekowej. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

  • Karate –"pusta ręka" – dyscyplina stworzona przez mieszkańców Okinawy. Miała dawać możliwość bronienia się bez użycia broni. Uderzenia wyprowadzane są przy użyciu rąk i nóg, a w szczególności kantów dłoni, łokci, kolan, a także głowy. Towarzyszy im okrzyk, który ma na celu wprowadzenie dezorientacji u przeciwnika. Ostatecznym celem jest dojście do poziomu, na którym zwycięstwo nad rywalem osiągniemy bez użycia przemocy.
  • Capoeira – pochodzi z Brazylii, choć wymyślili ją afrykańscy niewolnicy. Jest połączeniem walki i tańca, więc cechują ją nieprzewidywalność, płynność i dynamika. Walki rozgrywają się na specjalnej, okrągłej arenie przy rytmach płynących z brazylijskich instrumentów.
  • Muay thai – "sztuka ośmiu kończyn" – wywodzi się z Tajlandii i sięga aż XIII wieku. Początkowo mocno powiązany z obrządkami religijnymi, obecnie nie jest to już tak powszechnie praktykowane. Uderzenia wykonuje się głównie łokciami i kolanami, jako najtwardszymi częściami ciała, ale również pięściami i goleniami. Pojedynek odbywa się w bardzo ścisłym zwarciu rywali, tzw. klinczu.
  • Kung-fu – pochodząca z Chin sztuka walki rozpowszechniona głównie przez Bruce'a Lee. Ukształtowana została w klasztorach Shaolin i Wudang oraz w ośrodku Emei w prowincji Syczuan. Ruchy wykonywane przez adeptów przypominają naturalne zachowania zwierząt – małpy, żurawia, tygrysa czy węża. Styl ten ćwiczy się przy użyciu broni lub bez niej. W wolnym tłumaczeniu oznacza "umiejętność osiągniętą po długotrwałej praktyce".
  • Tai-chi – przez wiele osób nie uznawane za sztukę walki. Jego wyróżnikiem są refleksyjne, powolne ruchy układane w sekwencje – wszystko po to, aby rozładować stres. Co więcej, trenując tai-chi możesz zadbać o sprawność fizyczną i zachowanie harmonii na linii ciało-dusza. Często nazywane jest gimnastyką medytacyjną.
  • Aikido – głównym aspektem jest tu zsynchronizowanie ruchu z oddechem. Aikido wywodzi się z Japonii i jest jedną z najbardziej uduchowionych sztuk walki. Celem treningu jest neutralizacja zagrożenia, nie ma zbyt wielu technik atakujących. Działania mają na celu wykorzystanie siły przeciwnika i obrócenie jej przeciwko niemu. Aikido wspomaga rozwój spostrzegawczości i zwinności.
Zajęcia fitness inspirowane sztukami walki

Fitness kluby coraz częściej starają się poszerzać ofertę w zakresie kategorii zajęć w swoich grafikach. Dzięki temu dbają o powiększanie grona klientów oraz jego zróżnicowanie. Jako inspiracja, sztuki walki wspomogły stworzenie ciekawej alternatywy dostępnej na sali fitness. Najpopularniejszymi zajęciami, jakie można spotkać z tego zakresu, są Aerobox oraz prechoreograficzny Les Mills BODYCOMBAT® . Jest to dobra alternatywa dla osób, które nie do końca chcą uprawiać kontaktowy wysiłek fizyczny, a takimi są sztuki walki. Zajęcia są mieszanką wielu sztuk, dzięki czemu można spróbować każdej po trochu.

Sporty walki a sztuki walki

Często mylone ze sobą stwierdzenia, niestety nie mogą być używane zamiennie. Sztuki walki są dalekie od agresji. Uczą panowania nad własnymi emocjami oraz spokoju umysłu i opanowania w działaniu. Wartości jakie przekazują to szacunek, dyscyplina i współpraca. Natomiast głównym celem sportów walki jest odniesienie zwycięstwa nad przeciwnikiem, często zakończonego nokautem. Przykładami mogą być krav maga, kickboxing czy sambo. Element duchowy jest tu raczej nieobecny lub mało zauważalny. I jest to główny czynnik rózróżniający sztuki od sportów walki.

Niezależnie od tego czy dyktuje nami chęć odbycia mocnego treningu cardio na sali fitness, czy poznanie i zagłębienie się w konkretną sztukę walki, istotny jest sam fakt podjęcia wysiłku fizycznego. Zrobienia czegoś dla siebie. Każdy ruch nas kształtuje, tym bardziej wykonywany regularnie. Czasem warto spróbować czegoś nowego, aby postawić na rozwój osobisty, a przy okazji, być może, odnaleźć głęboko zakopane pragnienia.

Autor: Małgorzata Zalewska

 

Polecamy także:

Kalistenika, czyli greckie piękno w treningu i na co dzień

Kalistenika, czyli greckie piękno w treningu i na co dzień

x
Zapisz się do newslettera