X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Kurs trenera lub instruktora za free – warto?

23 gru 2020
źródło: materiały własne i internet

Jeszcze kilka lat temu, aby pracować z podopiecznymi w klubie fitness należało ukończyć specjalistyczny kurs i zdać egzamin. Koszt takiej przyjemności był niemały – ceny wahały się od kilkuset złotych do nawet 2-3 tys.

Obecnie na rynku można znaleźć nie tylko kursy z egzaminem online za 50 zł, ale także darmowe kursy bez egzaminu. Teoretycznie osoby po takim kursie mogą tytułować się mianem trenera personalnego i pracować z klientami. Pytanie, czy możemy zaufać takiej osobie pozostaje otwarte.

Sprawdziliśmy 2 tego typu kursy dostępne w internecie „od ręki”.

KarGroup – Firma Szkoleniowa

Po zapisaniu się do newslettera firmy dostajemy kurs mailem (link i login do kursu). Firma podaje, że „szkolenie skierowane jest do wszystkich, którzy są zainteresowani podnoszeniem kwalifikacji w sporcie oraz chcą połączyć swoje pasje z pracą zawodową”. Sam kurs (dostęp do platformy e-learningowej) jest darmowy, ale już za przebieg kursu i egzamin musisz zapłacić. Z egzaminu wewnętrznego należy mieć 70% poprawnych odpowiedzi, by dostać zaliczenie. Firma informuje także, że „na certyfikacie nie ma adnotacji, że kurs odbył się drogą internetową”. Zapis budzi nasze poważne obawy, co do wartości i uczciwości takiej nauki. Dodatkowo materiały podzielone są na dwie części – podstawową i dodatkową (płatną). W części płatnej znalazły się takie zagadnienia, jak osobowość trenera, dietetyka i żywienie w sporcie oraz materiały video.

Jeśli chodzi o dostępne materiały to tu akurat nie można mieć zastrzeżeń. Zawierają sporo przydatnej i praktycznej wiedzy, podstawy zawodu, rodzaje treningów, przykładowe ćwiczenia, metodykę pracy czy podstawowe zasady dotyczące żywienia. Kurs kończy się 30 minutowym egzaminem. Dodatkowy, szerzy kurs to koszt 199 zł. Ciekawostka – kursant może dodatkowo, za 120 zł, zamówić sobie statuetkę ukończenia szkolenia lub, za 80 zł - medal :)

TrenerHUB

Kolejne kompendium wiedzy oferuje firma TrenerHUB. Już na wstępie możemy przeczytać, że do wykonywania zawodu trenera nie potrzeba żadnych formalnych uprawnień. Potrzeba informacji, umiejętności i doświadczenia. Tu się w pełni zgadzamy :)

Kurs dostępny jest bezpośrednio na stronie. Znajdziemy tam aspekty prawne, podstawy teoretyczne, metody treningowe czy zagadnienia związane z odżywianiem. Tu jednak raczej nie znajdziecie uporządkowanej wiedzy w formie tradycyjnego kursu. Na stronie znalazły się głównie odnośniki, linki i poradniki z konkretnych polskich i zagranicznych stron poświęconych treningowi.

Strona nie oferuje więc żadnego kursu zakończonego certyfikatem czy chociażby poświadczeniem jego ukończenia. To raczej zbiór zagadnień, które warto przejrzeć, bo poszerzyć lub zaktualizować swoją wiedzę.

ONLINE

W internecie znajdziecie także mnóstwo płatnych kursów on-line. Oferowane są za nieduże pieniądze m. in. na agregatach zakupowych. Okazuje się, że już za 50 zł kupicie kurs wraz z zaświadczeniem. Oczywiście egzamin zwykle odbywa się on-line. Wszyscy organizatorzy takich kursów zapewniają, że na certyfikacie nie ma informacji o sposobie realizacji kursu. Szkolenie ma natomiast zagwarantować takie same uprawnienia, jak kurs stacjonarny.

Tu jednak trzeba zaznaczyć, że na rynku znajdziecie kilka dobrych kursów on-line, które faktycznie zweryfikują Twoją wiedzę, gdyż sam egzamin odbywa się za pośrednictwem video rozmowy. Jeśli więc już chcecie odbyć kurs w ten właśnie sposób, to poszukajcie właśnie takich szkoleń. My doceniamy za prawidłowe podejście do tematu m. in.: Fit-Academy czy AMS.

Na rynku znajdziecie oczywiście dużo więcej kursów i szkoleń, jednak głównie tych płatnych. Różnica w cenie nie ma przeważnie znaczenia dla jakości przekazanej wiedzy, jednak już brak możliwości bezpośredniego sprawdzenia wiedzy praktycznej może być problemem. Nie bez znaczenia jest też brak możliwości zweryfikowania wiedzy teoretycznej, która powinna zostać w głowie trenera, a nie w jego komputerze :)

Odpowiadając więc na pytanie z tytułu, naszym zdaniem wszelkiego rodzaju kursy online (płatne czy darmowe) są ciekawą opcją, jeśli chcecie swoją wiedzę zweryfikować i zaktualizować. Jeżeli jednak zależy Wam na rzetelnym i profesjonalnym podejściu do swoich podopiecznych to należałoby wybrać te sprawdzone i wartościowe kursy. Wówczas jego cena nie będzie miała tak istotnego znaczenia.

Polecamy także:

Dieta ketogeniczna dla sportowców - hit czy kit.

x
Zapisz się do newslettera