X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

"Pokolenie Z" na rynku pracy – tendencje, oczekiwania, perspektywy

24 sie 2020
Źródło: informacja prasowa Instytutu Badań Edukacyjnych

"Pokolenie Z", czyli pokolenie internetowe, dopiero wkracza na rynek pracy. Młodzi ludzie są przyzwyczajeni do uczenia się i nabywania umiejętności przy pomocy nowoczesnej technologii. Jak wykorzystać posiadaną wiedzę i na stracie uzyskać przewagę nad konkurencją? Przeczytaj porady ekspertów IBE.

"Pokolenie Z”, nazywane także pokoleniem internetowym lub "pokoleniem C", to osoby urodzone po 1995/2000 roku, które nie znają życia bez internetu i social mediów. Młodzi ludzie stoją u progu jednej z najważniejszych decyzji życiowych – wyboru drogi zawodowej. Czym się kierują i w jaki sposób patrzą na rynek pracy? Przeczytaj wyniki opublikowane przez Instytutu Badań Edukacyjnych.

Na co stawia młodzież w pracy?

"Pokolenie Z" ceni sobie w pracy atrakcyjne wynagrodzenie, dobrą atmosferę i stabilność zatrudnienia. Liczy się pasja, możliwości rozwoju i nauki. Młodzi mierzą wysoko, ale zwykle pierwsza praca wybrana jest na zasadzie „łapiemy cokolwiek”. To błąd, na który mamy proste rozwiązanie.

Odpowiedzią jest strategia. Dlaczego? Najpierw trochę danych: 70 procent respondentów Pracuj.pl w badaniu „Kariera Generacji Z. Młodzi o pracy i karierze” uważa, że kluczowa jest dobra płaca. To ona decyduje o podjęciu kolejnych wyzwań zawodowych. Niewiele mniej, bo 67 proc. osób stwierdziło, że istotna jest dobra atmosfera. Z kolei według raportu PWC 51 proc. młodych Polaków chce mieć pracę, która jest pasją. Oznacza to, że wkraczając na rynek pracy jesteśmy coraz bardziej świadomi celów, jakie chcemy osiągnąć. Na ich realizację wpływ ma budowane doświadczenie – od pierwszego stanowiska, poprzez każde kolejne.

Brak wykształcenia? To już nie problem

Praca w restauracji, opieka nad dzieckiem, czy pomoc w sklepie – to typowe „pierwsze prace” dla młodzieży. Taki start ma wiele zalet: elastyczność czy możliwość dostosowania grafiku. Z drugiej strony, coraz więcej osób na starcie stara się dopasować pierwsze zajęcia do planowanej drogi zawodowej. Na szali jest pokusa posiadania „własnego grosza”, ale także planowanie kariery.

Zintegrowany System Kwalifikacji powstał w ramach modernizacji polskiego systemu kwalifikacji – inwestowania w kapitał ludzki i politykę "uczenia się przez całe życie". Taka strategia przyjęta przez Radę Ministrów ma odpowiadać na potrzeby nowoczesnej gospodarki. – Zintegrowany System Kwalifikacji daje możliwość startu zawodowego, nawet kiedy nie mamy skończonej szkoły. Wystarczy potwierdzić to, co potrafimy wiarygodnym certyfikatem. Po liceum ogólnokształcącym lub gimnazjum możemy wydawać się sobie mało konkurencyjni na rynku pracy, ale nic bardziej mylnego. Dobrym narzędziem jest właśnie ZSK – mówi Jerzy Bielecki, ekspert ds. doradztwa i kształcenia zawodowego w Instytucie Badań Edukacyjnych.

Jak wyróżnić się na tle konkurencji?

W bardzo prosty sposób. Jeśli coś potrafisz, możesz podejść do egzaminu i zdobyć wiarygodny certyfikat, za którym stoi Instytut Badań Edukacyjnych. Mechanizm oparty jest na coraz bardziej popularnej idei Lifelong Learning. Można go porównać do potwierdzania umiejętności językowych popularnymi certyfikatami: jeśli mamy daną umiejętność, możemy podejść do egzaminu i sprawdzić się. Jeśli zdamy – mamy certyfikat.

Nieistotne, jak zdobyliśmy daną umiejętność – w domu, w pracy czy podczas samodzielnej nauki. Ważne, że potrafimy.– Dlatego właśnie warto wyróżnić się na tle grona potencjalnych konkurentów, posługując się wiarygodnym certyfikatem. To taki „as w rękawie”, dzięki któremu już na starcie jesteśmy „o szczebelek wyżej”, tym bardziej, że certyfikat ma numer Polskiej Ramy Kwalifikacji. A to właśnie PRK pozwala na porównanie umiejętności potwierdzonej certyfikatem z analogicznymi w wielu innych krajach – dodaje ekspert IBE.

Które certyfikaty ZSK warto uzyskać w zawodzie trenera?

Jesteś trenerem personalnym i/lub instruktorem fitness? Wybrałeś swoją drogę – zgodnie z nowymi trendami łączy ona pracę z pasją. Co dalej? W ZSK czekają na Ciebie 3 ciekawe propozycje. Mowa o następujących kwalifikacjach: prowadzenie procesu treningu personalnego, prowadzenie zajęć według systemu ćwiczeń jogi akademickiej oraz prowadzenie zajęć z grupowych form fitnessu. Oferta skierowana jest przede wszystkim do osób, które prowadzą lub myślą o prowadzeniu tego typu działalności w klubach fitness, sportowych ośrodkach czy na własny rachunek, ale też do nauczycieli wychowania fizycznego lub studentów/absolwentów kierunków związanych z kulturą fizyczną czy też szeroko pojętym zdrowiem.

Egzaminy przeznaczone są dla osób pełnoletnich, które posiadają wykształcenie co najmniej średnie lub średnie branżowe. To świetny wybór dla tych trenerów, którzy chcą pozyskać dodatkowe źródła dochodu i oprócz treningów personalnych prowadzić również zajęcia grupowe (i odwrotnie). Certyfikat nie tylko potwierdzi posiadane przez Ciebie kompetencje i jakość Twoich kwalifikacji, ale także zwiększy szansę na zdobycie pracy – jest dla pracodawcy dobrym, bo uniwersalnym i wiarygodnym wyznacznikiem Twoich umiejętności zawodowych.

Wracając do raportu PWC: aż 60 proc. badanych wybrało „work life balance”, a 40 proc. – postawiło na wysokie zarobki. Wniosek? Różnica jest niewielka. Może zatem nie trzeba wybierać? Warto zacząć od podstaw. Strategicznie.

Więcej informacji o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji znajdziesz na stronie: www.kwalifikacje.edu.pl.

Polecamy także:

10 sposobów na zwiększenie dochodu trenera personalnego cz.1

10 sposobów na zwiększenie dochodu trenera personalnego cz. 1

x
Zapisz się do newslettera