X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Sebastian Najarian: "prawdziwych fighterów przeciwności losu dopingują do wzmożonej pracy nad sobą"

03 lut 2021

Sebastian Najarian, president PCA Poland o obecnej sytuacji pandemicznej i jej wpływie na przygotowania, organizację i same zawody.

 

Sebastian zdradź proszę, jak wygląda kalendarz zawodów PCA na najbliższy rok?

W oficjalnym kalendarzu PCA Poland na rok 2021 mamy zaplanowane trzy eventy. Pierwszy to Mistrzostwa Polski PCA, które odbędą się 9 maja w Krakowie. Kolejnych terminów nie chciałbym jeszcze podawać do wiadomości, ponieważ sytuacja na świecie, także w Polsce, spowodowana przez covid-19 jest dosyć nieprzewidywalna. Między innymi dlatego niektóre obiekty widowiskowe nie dokonują rezerwacji.

SebastianJak sądzisz, czy pandemia spowoduje rezygnację uczestników ze startów w zawodach czy raczej zmotywuje jeszcze bardziej do ciężkiej pracy?

- Stawiam na zwiększoną motywację. Znam to środowisko bardzo dobrze, sam byłem wielokrotnie zawodnikiem i wiem, że prawdziwych fighterów przeciwności losu dopingują do wzmożonej pracy nad sobą, swoją kondycją. To doskonały trening silnej woli. Ale też sprawdzian dla wytrzymałości psychicznej zawodników. Kto wytrwa, ten wygra!

Czy w pandemii zmienił się rynek przygotowań do zawodów? Jakie możliwości treningowe mają zawodnicy?

- Zawodnicy, wbrew pozorom, mają gdzie trenować. Na przykład w lokalnych, osiedlowych siłowniach, które wciąż działają, ze zmienionym PKD. W ten sposób mogą bez przeszkód przygotowywać się zawodnicy z licencjami różnych federacji. Wiem, że są gotowi, „głodni sceny” i medali. Trzymają dietę i zacięcie trenują, by jak tylko będzie to możliwe, pokazać się na scenie sędziom i widzom. Tak naprawdę to my, organizatorzy zawodów, tylko czekamy na oficjalne odmrażanie branży sportowo-kulturalnej.

Sebastian

 

Jak będzie wyglądało PCA Universe, które zaplanowano na jesień 2021? Czy wdrożone zostaną specjalne środki bezpieczeństwa w związku z pandemią?

- Myślę, że to jest jedno z najbardziej wyczekiwanych widowisk sportów sylwetkowych. Będziemy mogli oglądać mistrzów z całego świata, walczących ze sobą o tytuł najlepszego  z najlepszych. Mam zaszczyt zaprosić na taką sportową rywalizację do Birmingham na jesieni 2021 roku.

To w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i względami bezpieczeństwa zawodników, Federacja PCA podjęła trudną decyzję o przeniesieniu terminu wiosennych zawodów PCA World Championships na jesień 2021. Jednocześnie zdecydowano o zmianie nazwy najważniejszych zawodów Federacji PCA na świecie, która pozwoli podkreślić należny jej mistrzowski poziom. Tak pojawił się PCA Universe. Inspiracją do zmiany jest historia najsłynniejszego kulturysty Arnolda Schwarzeneggera, który marzył o prestiżowej nagrodzie Mr. Universe i zdobywał ją aż 4 razy! „Tytuł Mr. Universe był moim biletem do Ameryki - krainy możliwości, w której mogłem zostać gwiazdą.” - mówił Arnold Schwarzenegger w jednym z wywiadów.

Zasady udziału w jesiennych zawodach w Birmingham pozostają takie same jak w przypadku odwołanych mistrzostw. Oznacza to, że wszystkie kwalifikacje oraz zaproszenia na PCA World Championships 2021 automatycznie przechodzą na PCA Universe 2021. Zarówno PCA Poland jaki i zarząd PCA wspólnie dołożymy wszelkich starań, by widowisko odbywało się z zachowaniem największych standardów bezpieczeństwa. Podobnie jak wcześniejsze wyjazdy na zawody międzynarodowe, takie jak Bodypower czy Mistrzostwa Świata, wyjazd na PCA Universe będzie od początku do końca zaplanowany i zorganizowany w najdrobniejszych szczegółach. To między innymi: wspólny wylot transport z lotniska, zakwaterowanie w dużych, wynajętych domach z kuchnią, gdzie zawodnicy będą mieli możliwość szykowania swoich posiłków. Zapewnimy także transport na zawody. W drugim dniu pobytu przewidziana jest wycieczka po Birmingham i wspólny obiad. PCA to jak rodzina, ten kto był, ten wie. Dokładamy wszelkich starań, by zawodnicy czuli się komfortowo i skupiali jedynie na udanym starcie. To oni są w końcu dla nas najważniejsi, stanowią o prestiżu wydarzenia. Kadra Polski PCA zawsze wraca z medalami i pucharami z międzynarodowych zawodów.

SebastianSebastian powiedz, czy jako organizacja, widzicie trudności w rozmowach z potencjalnymi sponsorami w związku z covid19?

- Mamy to szczęście, że większość sponsorów oraz partnerów, którzy zaufali nam na początku działalności PCA Poland, współpracuje z nami od lat. Dzięki ich hojności zawodnicy zawsze dostają nagrody, z których są zadowoleni. Korzystając z okazji, chciałbym powiedzieć, że zarówno ja, jak i zawodnicy, bardzo doceniamy naszych partnerów. Chciałbym podziękować szczególnie firmie Evolite Nutrition, która ufundowała bardzo dużą ilość nagród rzeczowych.

Wyznaję zasadę, że federacja tak naprawdę powinna sama się finansować z opłat za licencję i wpisowe oraz opłat za opalanie natryskowe. Tak to wygląda chociażby w Wielkiej Brytanii skąd pochodzi PCA. Dlatego nie koncentruję się tak bardzo na zdobywaniu nowych sponsorów. Choć wszyscy, którzy chcą wesprzeć PCA Poland są oczywiście mile widziani.

Dodatkowe wpływy od sponsorów pokrywają na przykład wynajem obiektów na potrzeby zawodów, opłaty za muzykę, światło, całą oprawę sceniczną oraz oczywiście nagrody finansowe. Może nie są one wygórowane, dochodzą do 500 - 250 euro za Overall, ale są stałym elementem koncepcji PCA na nagradzanie zawodników za ich trud. Przypomnę tylko, że w innych federacjach nagród pieniężnych nie ma w ogóle. Kiedy sytuacja na świecie się poprawi i pojawią kolejni sponsorzy, chciałbym doprowadzić do podniesienia kwoty nagród do 500 i 1000 euro.

Jakie są plany PCA dotyczące dalszego rozwoju w Polsce?

Planów jest dużo, mam nadzieję, że pandemia nie pokrzyżuje nam szyków. Kiedy w 2017 roku zacząłem promocję federacji PCA w Polsce, moim priorytetem było pokazanie polskim zawodnikom, jak wyglądają standardy zawodów na zachodzie. Wydaje mi się, że udało się tego dokonać, a zawodnicy docenili ciężką pracę i czas, jaki poświęciłem dla nich.

Sebastian

W 2019 roku zorganizowaliśmy trzy duże imprezy sportowe: Łódź, Wejherowo i Włocławek. Największym zainteresowaniem cieszyły się zawody w Łodzi, w Teatrze Muzycznym, czyli tam gdzie rok wcześniej, po raz pierwszy zorganizowałem zawody PCA Poland. Łódź to miasto, w którym dorastałem, dlatego zawsze do niego chętnie wracam. Sceneria Teatru Muzycznego daje niesamowity efekt – zawodnicy czują się docenieni, wzrasta ich poczucie wartości. Również widzowie czują się ważni dla organizatora, mają możliwość czerpania dużej przyjemności ze sportowego spektaklu. Moim planem na najbliższą przyszłość są nie trzy wydarzenia w roku, ale pięć.

A mówiąc o bieżącym roku, to wspólnie z FIWE Music 2021 planujemy akcję, z której część dochodów ze sprzedaż biletów przeznaczymy dla jednego z zakładów poprawczych w Polsce. Na targi FIWE 2021 we wrześniu, chciałbym zaprosić cenioną gwiazdę sportów sylwetkowych. Ostatnio obecność Petera Molnara wzbudzała spory entuzjazm. Może internauci zasugerują, kogo chcieliby zobaczyć podczas kolejnej edycji?

Sebastian

W 2021 roku będziemy także promować markę Liquid Sun Rayz, czyli sceniczne opalanie natryskowe najwyższej klasy. Linia produktów została opracowana z użyciem kwasu hialuronowego, najnowszych technologii, środków nawilżających oraz składników, które są przyjazne dla skóry. Między innymi Ashley Kaltwasser, Logan Franklin, Jon Delarosa, Regan Grimers, James Holingsten wybrali Liquid Sun i stali się jego ambasadorami.

Jakie działania w 2021 roku zamierza realizować Physical Culture Fundation, czyli Fundacja Kultury Fizycznej?

Pandemia sprawiła, że miałem więcej czasu na przygotowanie i promocję fundacji kultury fizycznej, która pomaga młodym sportowcom w rozwijaniu swojej kariery. Zrzesza sporty sylwetkowe kontaktowe i siłowe. Zapewnia opiekę medyczną kontuzjowanym zawodnikom tych dyscyplin. W tym roku, wspólnie ze wspaniałymi lekarzami z Salve Medica z Warszawy, udało się pomóc między innymi Marcinowi Bandelowi, zawodnikowi MMA, który wraca już do

Sebastian

 formy po kontuzji i operacji zerwanego mięśnia większego klatki piersiowej. W 2021 roku będę chciał rozwijać tą działalność fundacji, bo widzę, że jest niezmiernie potrzebna. Zachęcam zawodników, by nie wahali się prosić o pomoc w trudnych sytuacjach.

Kolejnym programem fundacji na rok 2021 roku jest projekt Trudna Młodzież, skierowany do młodzieży z zakładów poprawczych w Polsce. Do tej pory udało się nam odwiedzić tylko jeden ośrodek w Poznaniu, ale jak tylko sytuacja z pandemią się polepszy, wraz z naszymi ambasadorami sportowcami oraz raperami polskiej sceny muzycznej odwiedzimy kolejne zakłady.

Dziękuję za rozmowę!

Polecamy także:

aktywność

Wpływ pandemii na aktywność fizyczną

x
Zapisz się do newslettera