X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Kolorowe napoje – zaskakujący efekt placebo!

13 maja 2021
Źródło: RMF24

Naukowcy z University of Westminster, na łamach czasopisma "Frontiers in Nutrition" piszą o zaskakującym efekcie placebo na siłowni. Jak pokazują wyniki ich badań, ludzki organizm wyraźnie uważa, że kolorowe napoje, w odróżnieniu od bezbarwnych, bardziej dodają mu sił.

Powyższe wyniki zostały potwierdzone eksperymentami z udziałem ochotników. Ich zadaniem było przebiegnięcie na bieżni w ciągu 30 minut, jak najdłuższego dystansu. Wszyscy dostali do przepłukania ust sztucznie słodzony, niskokaloryczny napój. Połowę podanych napojów stanowiły kolorowe napoje (różowe), a druga połowa była bezbarwna. Poza tym, ich wartości odżywcze pozostały takie same.

Okazało się, że ci, którzy dostali napój kolorowy, czuli się lepiej i biegli z prędkością przeciętnie o 4,4% wyższą. Dodatkowo przebiegli średnio o 212 m więcej. Lepsze wyniki były efektem czystej sugestii, że kolorowy napój jest słodszy i najpewniej bardziej kaloryczny. Dzięki temu organizm dawał z siebie więcej.

Wcześniej przeprowadzane badania wykazywały, że płukanie ust napojami zawierającymi węglowodany poprawia wydolność ćwiczących, a także powoduje, że mają oni więcej sił do wykonywania treningu. Teraz badacze sprawdzali, czy efekt ten jest związany obecnym w napojach cukrem, czy ma jakieś uzasadnienie psychologiczne.

Kolor różowy napoju z kolei został wybrany z uwagi na to, że kojarzy się on ze słodzonymi napojami. Uczestnicy badania, którzy dostali różowy napój ocenili też ćwiczenia jako przyjemniejsze i łatwiejsze. Na razie nie wiadomo, czy różowy napój wywołał w centrach nagrody mózgu reakcje zbliżone do tych, które można zaobserwować przy napojach zawierających cukier.

Przeczytaj także

x
Zapisz się do newslettera