X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Sposoby dot zwiększenia aktywności młodych ludzi

11 maja 2021
źródło: materiały prasowe

W czwartek, 6 maja, Międzynarodowe Towarzystwo Aktywności Fizycznej i Zdrowia (ISPAH) zorganizowało, wraz z WHO, seminarium internetowe nt sposobów zwiększenia aktywności młodych ludzi.

W przemówieniu wstępnym J. Schipperijn, prezes ISPAH, podkreślił, że spadł poziom aktywności fizycznej podczas pandemii koronawirusa i obecnie jest znacznie poniżej zaleceń WHO, zwłaszcza dla młodych ludzi. Jednak, w związku ze zmniejszającymi się ograniczeniami, trend zaczyna powoli się zmieniać.

Dr Juana Willumsen z wydziału chorób niezakaźnych WHO wyjaśniła, że celem webinarium było zrozumienie nauki leżącej u podstaw wytycznych dotyczących aktywności fizycznej i ich praktycznego zastosowania. Aktywność dzieci jest ważna zarówno dla ich zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Dr Jean-Philippe Chaput dalej rozwinął dowody przedstawione w wytycznych WHO dotyczących aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia. Okazuje się, że faktycznie istnieje wiele korzystnych skutków zdrowotnych wynikających z aktywności fizycznej, które rozpoczynają się od poziomu aktywności wynoszącego 60 minut dziennie o intensywności od umiarkowanej do intensywnej.

Aktywność ma kluczowe znaczenie dla sprawności fizycznej, zdrowia kości i układu krążenia, a także zdrowia psychicznego. Aktywność ma też pozytywne skutki poznawcze, które są szczególnie ważne dla rozwoju dzieci.

Podczas dyskusji panelowej podkreślono ważną rolę, jaką szkoły mogą odegrać w aktywizacji dzieci. Opracowano nawet strategie hybrydowe, aby zachęcić młodych ludzi do aktywności fizycznej w ciągu dnia szkolnego, takich jak aktywne przerwy i kampanie wirtualne. Nacisk kładziony jest też na aktywny transport do i ze szkoły, taki jak spacery i jazda na rowerze.

Na koniec Nancy McLennan przedstawiła program wysokiej jakości wychowania fizycznego UNESCO, który ma na celu opracowanie, ukierunkowanej na dziecko polityki wychowania fizycznego.

Uczestnicy debaty byli zgodni, że konieczne są większe inwestycje publiczne w rozwój aktywności fizycznej młodych ludzi.

Przeczytaj także

x
Zapisz się do newslettera