X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Treningi online, w domu z trenerem personalnym. Czy mają sens?

07 wrz 2021
artykuł eksperta - Patryka Jankowskiego

W marcu zeszłego roku nasze życie mocno się zmieniło. Wybuchła pandemia i po raz pierwszy na tak szeroką skalę zamknięto gospodarkę – kina, restauracje, centra handlowe, a także miejsca, w których do tej pory mogliśmy zadbać o swoją kondycję – siłownie. Część usług, w tym treningi przeniosły się do domu i były na szerszą skalę realizowane w formie online.

Czekała nas wielka niewiadoma, nie wiedzieliśmy jak sobie poradzić i jak na to wszystko zareagować. Baliśmy się wirusa, nie znaliśmy go. Sam miałem mieszane uczucia dotyczące swojej przyszłości. Zaczął się nowy rok i sytuacja właściwie nie uległa żadnej zmianie. Dalej wszystko jest pozamykane, a my nie mamy możliwości prowadzenia swobodnego trybu życia.

Niestety, ale przez izolację, pogorszył się stan naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Zamknęliśmy się w domach, więcej czasu spędzamy siedząc, ograniczamy ruch i niezdrowo jemy. Tyjemy, nasza kondycja marnieje, mamy kiepski nastrój.

Dbaj o siebie!

Wychodząc naprzeciw Waszym problemom, stworzyłem Projekt Sukces. Jest to mój autorski plan działania, który opisuje dokładnie co należy zrobić, aby zadbać o swoje zdrowie, nawet w tak trudnej sytuacji, w jakiej jesteśmy obecnie. Opisuje on trzy filary zdrowia – pozytywne myślenie, zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną. Każdy filar opisałem w osobnym ebooku, dzięki czemu zwróciłem uwagę na nawet najmniejszy aspekt naszego życia, który niezbędny jest do życia w zdrowiu i harmonii. Swoją filozofię wdrażam podczas treningów z moimi podopiecznymi i w trakcie konsultacji online.

Zamknięcie siłowni nie oznacza, że nie mamy dbać o swoje zdrowie. Treningi online, wykonywane w domu przy wsparciu trenera to doskonała alternatywa. Nie znajdujmy wymówek. Jeśli chcemy poprawić swoją kondycję, zwiększyć wydolność swojego ciała i prowadzić aktywny tryb życia, zawsze znajdzie się na to sposób. Nieważne gdzie będziemy ćwiczyć – każdy ruch jest dobry.

Już od roku prowadzę treningi i konsultacje online i przyznaję, że efekty moich podopiecznych są porównywalne z treningami wykonywanymi na siłowni. Współpracujemy, działamy razem i wspólnie ćwiczymy. Widzimy się na ekranie monitora i to właściwie największa różnica. Brak profesjonalnego sprzętu nie jest żadnym ograniczeniem.

Czy warto ćwiczyć z trenerem online?

Twoje motto powinno być proste – mogę, zrobię. Koniec tematu. Szczególnie w czasach pandemii warto dbać o swoje zdrowie i nie odpuszczać. Jeśli tylko chcesz ćwiczyć, zawsze znajdziesz do tego czas i miejsce. Dom może być miejscem, w którym poczujesz się jak na siłowni.

Współpraca z trenerem online może być dla Ciebie ogromną szansą. Jeśli chcesz prowadzić zdrowy styl życia, a jednocześnie ważne jest dla Ciebie, aby ćwiczenia były odpowiednio do Ciebie dopasowane, spersonalizowane i rozwojowe, trener na pewno Ci w tym pomoże. Plan treningowy dobrany jest do Twojego poziomu, możliwości i umiejętności. Trening dzięki temu jest efektywny, a wsparcie profesjonalisty motywujące. Ja, jako trener jestem Twoim nauczycielem i przyjacielem w jednym. Sprawdzam Twoje wyniki i osiągnięcia, a co za tym idzie, uzyskujesz coraz lepsze rezultaty i rozwijasz się.

Czy trening online jest dla każdego?

Tak. Obecnie możliwości technologiczne są ogromne. Dzięki temu trening w domu może być maksymalnie porównywalny do tego, jaki wykonałbyś z trenerem na siłowni. Jeśli tylko potrzebujesz przysłowiowego „kopniaka” na rozruch, zastrzyku motywacyjnego, energii podczas ćwiczeń i dobrze rozpisanego i przeprowadzonego treningu, nie wahaj się sięgnąć po wsparcie trenera.

Zalety treningu online

Trening online jest w pełni dopasowany do Ciebie. Po pierwsze, to Ty decydujesz w jaki dzień tygodnia i o której godzinie się spotykamy. Nie musisz nigdzie jechać, nie musisz tracić czasu na dotarcie na siłownie. Oszczędzasz swój czas. Umawiamy się, wtedy, kiedy Ci pasuje, a nie kiedy jest wolne miejsce na siłowni. Po drugie – sam wybierasz lokalizację. Dzięki temu nie ominie Cię trening nawet wtedy, kiedy musisz gdzieś wyjechać.

Kolejny plus to stały kontakt – jeśli masz pytania, śmiało piszesz czy dzwonisz. Zawsze jestem „pod ręką”. To szczególnie ważne, kiedy będziesz mieć gorszy dzień czy stracisz motywację. Pomogę Ci wtedy ponownie uwierzyć w siebie.

Poza tym, treningi z trenerem online są po prostu wygodne. Możesz wstawić do piekarnika obiad, spoglądać co robią dzieci, jednocześnie ćwicząc i pracując nad formą.

W zaciszu domowym możesz poczuć się komfortowo. Nikt na Ciebie nie patrzy, nikt nie ocenia. Nie musisz się niczego wstydzić.

Uwierz mi, że do przeprowadzenia treningu wcale nie potrzebujesz profesjonalnych sprzętów. Ćwiczymy z tym, co masz do dyspozycji – krzesło, butelka wody, schody. Plusem jest to, że ćwiczysz we własnym tempie – nikt Cię nie pogania, nie musisz czekać na wolny sprzęt.

Trener tylko dla Ciebie. Współpraca z trenerem online to dobrze, indywidualnie ułożony trening, potężna dawka motywacji, mnóstwo porad i wiedzy i świadome budowanie Twojej kondycji. W trakcie ćwiczeń, trener zajmuje się tylko Tobą i chyba to jest w tym wszystkim najlepsze. Pełna koncentracja tylko na Twojej osobie. To sprawia, że Twoje treningi są maksymalnie skuteczne.

Jak wygląda trening online?

Zanim przejdziemy do ćwiczeń, porozmawiamy. Muszę dużo wiedzieć o Tobie, żeby móc ułożyć dla Ciebie dopasowany trening. Zapytam o Twoje nawyki, styl życia, sposób odżywiania się, stan zdrowia i umiejętności. Przygotuj się także na pytanie co chcesz osiągnąć, jakie są Twoje cele i czego ode mnie oczekujesz.

Z chęcią odpowiem na Twoje pytania. Następnie układam dla Ciebie rozwojowy plan treningowy. Wraz z jego realizacją będzie rósł też poziom trudności. Stopniowo będziemy zwiększać poziom ćwiczeń i ilość ich powtórzeń. Oczywiście wszystko na miarę Twoich możliwości. Każdy trening rozpoczynamy rozgrzewką, dzięki której przygotujesz ciało do ruchu i unikniesz kontuzji. Żeby treningi przyniosły Ci pożądane efekty warto wykonywać je 2- 3 razy w tygodniu.

Czego nauczy Cię trener online?

Jak wspomniałem na początku, stworzyłem swój autorski plan Projekt Sukces. Uważam, że kiedy współpracuję z moim podopiecznym, istotne jest, aby oprócz dobrze skrojonego treningu, przekazać mu całą moją wiedzę, tak, aby w przyszłości umiał o siebie zadbać. Dlatego konsultacje online ze mną, to oprócz treningu, także wskazówki żywieniowe i praca nad umysłem. Nauczysz się, że wszystko zaczyna się w głowie, zaczniesz pozytywnie patrzeć na świat, do tego zmienisz swój sposób odżywiania się i wprowadzisz do życia na stałe aktywność fizyczną. Tylko współpraca tych elementów, da Ci efekty na lata.

Czy trening online jest drogi?

Kiedy zaczniesz dobrze się odżywiać i ćwiczyć, przestaniesz wydawać pieniądze na rzeczy zbędne. Dzięki zadbaniu o siebie, unikniesz wizyt w aptece i u lekarza. Dlatego potraktuj treningi online jako inwestycję. W siebie, w swoje życie. To Twoja przyszłość.

Jak wybrać trenera online?

Trener powinien być Tobą zainteresowany. Im więcej pyta, tym lepiej. Najlepiej, aby patrzył na Ciebie holistycznie, w różnych aspektach. Dobry trener motywuje, uczy i doradza. Jest świadomy tego co robi i ma doświadczenie. Osobiście, jak młody chłopak, borykałem się z wieloma chorobami i otyłością. Sam ze wszystkiego wyszedłem i sam wszystkiego się nauczyłem. Swoją drogę opisałem tutaj. Dobrze, jeśli trener ma podobne doświadczenia do Twoich. Zrozumie wtedy Twoje problemy i jeszcze lepiej będzie Wam się współpracować.

Zobacz także artykuł nt podstawowych błędów trenerów. To na pewno pomoże Ci w wyborze.

Przeczytaj także

x
Zapisz się do newslettera