X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Adaptogenna pomoc podopiecznym w czasie jesiennej chandry cz.2

15 wrz 2021
źródło: artykuł eksperta - Błażeja Szlęk

Witam w kolejnym wpisie z cyklu: Adaptogenna pomoc podopiecznym w czasie jesiennej chandry. Ostatnim razem opisałem dla Was grzyb nieśmiertelności, jakim jest Chaga. Dzisiaj zgodnie z obietnicą, witamy Soplówkę Jeżowatą, na naszych jesiennych stołach. Jest ona niewątpliwie doskonałą partnerką dla Chagi, uzupełniając jej działanie adaptogenne.

Soplówka Jeżowata dumnie nazwana Lwią Grzywą (Lions Mane), podobnie jak większość adaptogenów, pozwala aktywnie oddziaływać na chemię mózgu, działa ogólnoustrojowo, oraz nie jest toksyczna dla człowieka. Nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych przy jej stosowaniu, a sama w sobie zawiera cenne polisacharydy, sporo białka oraz całą grupę przydatnych witamin i minerałów.

Dzisiaj jednak chciałbym opowiedzieć Wam o tym, co wyróżnia Lwią Grzywę na liście adaptogenów. O witaminach i minerałach możecie czytać samodzielnie a zapewne większość z dietetyków i trenerów posiada już elementarna wiedzę w tym temacie.

To, czym Soplówka szczególnie przyciąga, to jej znakomite właściwości nootropowe. Właściwości te, co ciekawe nie są tożsame dla poszczególnych związków, jakie zawiera Soplówka, a są wynikiem synergistycznego działania wielu substancji jednocześnie. Co to oznacza? Znaczy to tyle, że tylko zestaw oraz proporcje, jakie posiada Soplówka pozwolą osiągnąć efekt prokognitywny. Diterpenoidy oraz inne związki (często kwasy) zawarte w tym grzybie, są odpowiedzialne za, wręcz farmakologiczny efekt działania tego adaptogenu. Tam na świecie, gdzie kultywuje się dary natury oraz nie zapomniano o doskonałych właściwościach grzybów, porostów i roślin, soplówka znajduje się nawet na liście leków, a mieszkańcy sięgają po nią w toku codziennej rutyny. Mówię tutaj o najzdrowszych populacjach i narodach świata. Grzyb pozwala zachować jasność umysłu oraz uchronić go przed chorobami wieku zaawansowanego. Otrzymujemy te wszystkie wspaniałości, dzięki zawartemu w Soplówce czynnikowi wzrostu nerwów, czyli NGF (Nerve Growth Factor). Wszelkie badania wykazują, że NGF zawarty w Soplówce lub wyizolowany, doskonale wpływa na plastyczność synaptyczną mózgu. To właśnie wspomniane wcześniej diterpenoidy (erinacyny i hericenony) doprowadzają do syntezy NGF w komórkach nerwowych. Nie można w tym miejscu zapomnieć, iż regularne spożywanie Soplówki zwiększa poziom acetyloholiny i tym samym wpływa na jakość pamięci oraz przetwarzanie informacji. Działanie nootropowe Lwiej Grzywy opiera się na poprawie samej mielinizacji, która finalnie ma aktywny wpływ na komunikacje między neuronami  i przebieg impulsów nerwowych. Użytkownicy soplówki zgodnie twierdzą, iż poprawił się ich ogólny stan psychiczny, motywacja do działania oraz codzienny nastrój. Są mniej podatni na stres oraz śpią lepiej. Środowisko naukowe nie jest zgodne, skąd tak szerokie działanie tego grzyba, jednak upatruje neuropeptyd NGF, jako główny czynnik tych oddziaływań.

Soplówkę zastosowano także w terapiach u ludzi przejawiających stany lękowe oraz depresyjne. Podobnie jak chaga, Lwia Grzywa wykazała w przeciwieństwie do placebo, silne działanie antydepresyjne. Soplówka jeżowata jest aktualnie na tapecie wielu instytutów naukowych. Prowadzone badania są bardzo obiecujące i swym zakresem obejmują pomoc w leczeniu wielu chorób układu nerwowego oraz demencji. Poza działaniem stricte kognitywnym, mamy szansę podnieść odporność naszego organizmu, dzięki wszechobecnym w soplówce polisacharydom. Zauważymy także poprawę w lipidogramie a osoby z zaburzeniami gospodarki cukrowej, mogą wykorzystać soplówkę, jako suplement diety pomagający obniżyć poziom cukru we krwi. I to nie wszystko! Adaptogen ten doskonale się sprawdza u osób cierpiących na choroby wrzodowe jelit oraz stany zapalne w obrębie żołądka. Swoim działaniem antybakteryjnym pomaga zwalczać nieproszonych gości (Helicobater Pylori) oraz odbudowywać błony śluzowe.

Podsumowując, Soplówka Jeżowata jest doskonałym suplementem, jeżeli chcesz wspomagać swój organizm w okresie wzmożonego wysiłku intelektualnego lub np. w okresie kiedy panuje niekorzystna aura za oknem. Oprócz tego, że wpłyniesz pozytywnie na pracę układu nerwowego, to nie pozostanie to obojętne dla reszty organizmu. Lwią Grzywę dodaj do porannej kawy (polecam) lub szejka. Możesz dodawać do ciast, owsianek i innych potraw. Zostań przy opcji 2g dziennie np. rano razem z porcją 2g Chagi. Ta para doskonale się sprawdzi, jednak nie korzystaj z tego dobrodziejstwa przed treningiem. Polecaj swoim podopiecznym tylko adaptogeny ze sprawdzonego źródła. Wyłącznie certyfikowany, oryginalny produkt będzie działał należycie. W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu.

A w następnej części ugościmy na jesiennym stole Reishi.

Przeczytaj także

x
Zapisz się do newslettera