X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Paweł Filleborn - rozmowa tuż przed Mistrzostwami Polski

04 maja 2021

Paweł Filleborn – polski kulturysta, współzałożyciel Polskiego Związku Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego. Od 1998r prezes tego związku.

W rozmowie z nami opowiada o organizacji zawodów w wyjątkowych czasach, o nastawieniu zawodników oraz o przyszłości związku.

1.Panie Pawle proszę powiedzieć, jak pandemia wpłynęła na możliwości organizacyjne zawodów? Zbliża się ważna impreza, jaką są MP oraz Debiuty – jak będzie wyglądał reżim sanitarny?

Paweł Filleborn: Oczywiście obostrzenia pandemiczne nie sprzyjały organizacji zawodów, niemniej jednak w ubiegłym roku PZKFiTS zorganizował wszystkie najważniejsze zawody z kalendarza imprez. Również w tym roku planujemy organizację najistotniejszych zawodów takich jak Mistrzostwa czy Puchar Polski. Warto zaznaczyć, że również IFBB, jako jedna z niewielu federacji międzynarodowych, z sukcesem zorganizowała mistrzostwa kontynentalne i mistrzostwa świata.

Zgodnie z wprowadzonymi obostrzeniami obowiązywać będzie noszenie maseczki, utrzymywanie dystansu społecznego oraz dezynfekcja rąk. Ponadto uczestnicy będą poddawani pomiarowi temperatury a wstęp na zawody będzie mocno ograniczony dla osób niestartujących. Uczestnicy będą dyscyplinowani w sytuacjach łamania zasad reżimu sanitarnego. W tym momencie niestety wszystko wskazuje, że zawody odbędą się bez udziału publiczności.

2. Jakiej spodziewają się Państwo frekwencji? Z jednej strony – pandemia i pozamykane kluby fitness, a z drugiej głód startów wśród zawodników.

Paweł Filleborn: Ten głód startów wydaje się ogromną siłą napędową. Mamy zarejestrowanych ponad 300 zawodników, co w kontekście stanu pandemicznego jest liczbą napawającą optymizmem. Jakby nie było to i tak największa liczba zawodników zgromadzona na zawodach w naszych dyscyplinach sportu na arenie krajowej w trakcie pandemii.

Ze względu na ilość zgłoszeń zawody będą podzielone na bloki aby na sali nie przybywała jednocześnie zbyt duża ilość zawodników.

Paweł Filleborn

3. Czy obawia się Pan kolejnej fali pandemii i konieczności przekładania jesiennych zawodów? Czy jest Pan raczej dobrej myśli i nie dopuszcza do siebie tak czarnego scenariusza?

Paweł Filleborn: Jestem głęboko przekonany, że sprawne działanie Rządu RP w zakresie szczepień skutecznie wyhamuje pandemię. Nie spodziewam się perturbacji organizacyjnych w drugiej połowie roku.

4. Na jakie ograniczenia najczęściej narzekają zawodnicy?

P.F.: Zdecydowanie na utrudniony czy wręcz niemożliwy dostęp do siłowni i konieczność trenowania w domu. PZKFiTS nie wydawał zaświadczeń naszym zawodnikom gdyż byłyby one niezgodne z prawem a wiemy, że takie praktyki były stosowane odpłatnie przez prywatne organizacje.

5. Mając jednak nadzieję, że pandemia ma się ku końcowi – kiedy na trybuny mogliby zostać wpuszczeni kibice?

P.F.: Myślę, że w drugiej połowie roku.

Paweł Filleborn

6. Jak Pan ocenia warunki lokalowe Centrum Kongresowego Targów Kielce?

P.F.: To jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc do przeprowadzenia zawodów. Dotychczasowe edycje Mistrzostw Polski organizowane na obiektach Targów Kielce były bardzo udane.

Zawody w naszych dyscyplinach połączone z targami branżowymi gromadzą bardzo liczną publiczność stając się przez to atrakcyjniejszymi dla samych zawodników jak i wystawców.

7. Jaką strategię rozwoju przyjmie na kolejne lata PZKFiTS? Jak wiadomo na polskim rynku z powodzeniem zawody organizuje choćby NPC. Jak zamierzacie przekonać zawodników do pozostania właśnie w Polskim Związku?

P.F.: NPC jest prywatną firmą, której priorytetem jest generowanie zysków. PZKFiTS jest Stowarzyszeniem Stowarzyszeń działającym w oparciu o Ustawę o sporcie, którego priorytetem jest promowanie, popularyzacja i rozwój kulturystyki, fitness i trójboju siłowego, między innymi poprzez organizację współzawodnictwa sportowego w duchu walki fair play. PZKFiTS jest sygnatariuszem kodu WADA poprzez umowę z POLADA i członkostwo w IFBB a wszyscy ci, którzy rozumieją i popierają walkę z dopingiem bez wątpienia pozostaną w naszych szeregach.

8. Jak Pan ocenia organizację i występ Polaków na ostatnich Mistrzostwach Litwy?

P.F.: Reprezentacja naszego Związku gdziekolwiek pojawi się na zawodach zawsze odnosi sukcesy. Zawody na Litwie są tego potwierdzeniem. Z ogromnymi nadziejami oczekuję na występy naszej Reprezentacji, która w rekordowo licznym składzie 60 zawodniczek i zawodników udaje się na Mistrzostwa Europy do hiszpańskiej Santa Susanny.

Życzę powodzenia i dziękuję :)

Przeczytaj także

x
Zapisz się do newslettera