X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz stosowanie kreatyny

05 maja 2021
źródło: artykuł partnera

Kreatyna należy wraz z białkiem i aminokwasami do najpopularniejszych suplementów. Spożywają ją sportowcy oraz osoby aktywne fizycznie aby wspomóc budowę masy mięśniowej i zwiększyć siłę. Zanim zdecydujesz się na stosowanie kreatyny, powinieneś poznać płynące z niej korzyści dla Twojego organizmu, jak również mity związane z jej używaniem.

Kreatyna - czym właściwie jest?

Kreatyna stanowi naturalną część ludzkiego organizmu, znajduje się mózgu, sercu, nerkach, a jej przeważająca większość, dokładnie 95%, w tkance mięśniowej. Składa się z trzech aminokwasów - glicyny, argininy i metioniny i naturalnie produkowana jest w wątrobie. Odkładanie kreatyniny w organizmie jest ograniczone, a podczas suplementacji w zasadzie spada do zera. Problemy z naturalnym tworzeniem kreatyniny mogą spowodować upośledzenie umysłowe i zaburzenia pracy mięśni. Dlatego mówiąc słowo „kreatynina” powinniśmy wiedzieć, że nie chodzi o coś nienaturalnego i obcego człowiekowi.

Kreatyna i jej działanie

Kreatyna i mięśnie

Największa zaleta kreatyny rzecz jasna związana jest z mięśniami, ponieważ przyczynia się do tworzenia komórek mięśniowych, białka, jak również zwiększa czynnik wzrostu 1, pomocny przy tworzeniu mięśni. Znaczenie kreatyny potwierdza również badanie porównujące zmiany objętości mięśni w grupie zażywającej i nie zażywającej kreatyny. Obie grupy wykonywały trening siłowy i znacznie większe zmiany nastąpiły u badanych suplementujących kreatynę. Według naukowców kreatyna redukuje miostatynę, która w organizmie powoduje zatrzymanie wzrostu mięśni. W dalszej kolejności stosowanie kreatyny może również wspierać wzrost mięśni za sprawą zwiększenia zawartości wody w tkance mięśniowej.

stosowanie kreatyny

Kreatyna i zmęczenie

Suplementowanie kreatyny miało pozytywny wpływ również na osoby cierpiące na problemy ze snem. Konkretnie zwiększała energię i redukowała zmęczenie. [68] Według innego badania zmniejszała zmęczenie i zawroty głowy u osób z urazowym uszkodzeniem mózgu aż o 50%. Do ograniczenia zmęczenia doszło również w przypadku osób, które wykonywały treningi o wysokiej intensywności oraz u sportowców, którzy przeszli test na rowerku.

Kreatyna w diecie

Kreatyna powstaje w organizmie sama, można przyjmować ją w suplementach diety, jak również w pożywieniu. Człowiek odkłada ją do mięśni i serca, podobnie jest w przypadku zwierząt. Wołowina zawiera ok. 5 g kreatyny na kg mięsa, mięso drobiowe natomiast 3,4 g. Zalecana dzienna dawka kreatyny dla mężczyzn wynosi powyżej 2 g dziennie, jednak średnio spożywają oni (mężczyźni w wieku 19 - 39 lat) jedynie 1,08 g.

Suplementacja kreatyny często wiąże się z dawkami ok. 5g dziennie, co w pożywieniu przekładałoby się na mniej więcej 1 kg wołowiny lub 1,5 kg mięsa drobiowego dziennie. Chcąc przyjąć zalecaną dzienną dawkę kreatyny, potrzebowaliśmy zjeść w ciągu dnia co najmniej 400 g wołowiny lub ponad pół kilograma kurczaka.

mięso, gotowanie

Formy kreatyny

Suplementy z kreatyną często są jednoskładnikowe, ale można spotkać również bardziej złożone produkty. Przykładem kreatyny jednoskładnikowej jest kreatyna monohydrat, która ma sprawdzone działanie i jest zarazem najlepiej zbadanym typem kreatyny. Wzrost wytrzymałości i wydajność mięśni może nastąpić już przy 5 - 10 g kreatyny monohydrat dziennie. Zarazem można spotkać się kreatyną wieloskładnikową, jak np. Crea7in, która łączy zalety 7 form kreatyny. Dlatego jeśli nie wiesz, która forma kreatyny byłaby dla Ciebie najbardziej odpowiednia, wybierz produkt, który łączy ich wiele.

stosowanie kreatyny

Zażywanie kreatyny

Zanim zaczniesz przyjmować jakikolwiek suplement, powinieneś dokładnie zapoznać się z zalecanym dawkowaniem. Najczęściej spotkamy się z dzienną dawką 5g, wyższe dzienne ilości są odpowiednie raczej dla profesjonalnych sportowców. Kreatynę zaleca się spożywać raczej przed i po treningu, ale możecie zażywać ją w dowolnym momencie podczas dnia.

stosowanie kreatyny

Jeśli do teraz uważałeś ten środek za straszak, zupełnie zbytecznie, ponieważ jej stosowanie kreatyny jest zupełnie bezpieczne. Udowadnia to również fakt, że naukowcy poddali ją szczegółowej analizie i według badania nie zarejestrowano żadnych skutków ubocznych podczas jej zażywania. Jeśli więc jesteś dorosłym, zdrowym człowiekiem, nie musisz obawiać się suplementacji kreatyny.

Budujesz masę mięśniową i masz wrażenie, że potrzebujesz sobie trochę “pomóc”? W takim wypadku kreatyna jest strzałem w dziesiątkę. Jeśli do teraz powstrzymywały Cię obawy, nie musisz się bać, jej bezpieczeństwo potwierdzili również naukowcy. Wierzymy, że z tego artykułu dowiedziałeś się wszystkiego, co należy wiedzieć o kreatynie. Możliwe, że już teraz zastanawiasz się, jaka forma będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Chcesz, żeby o kreatynie i jej wpływie na mięśnie dowiedzieli się również Twoi przyjaciele? Przyczyń się do tego udostępniając ten artykuł.

sportowiec

Przeczytaj także

x
Zapisz się do newslettera